منوی دسته بندی

سبد خرید شما خالی است.

صادرات و سازمان های مرتبط با آن

وزارت صمت، گمرک، اتاق بازرگانی، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت رو میشه به عنوان اصلی ترین نهادهای درگیر با صادرات و تجارت دونست. اما خدماتی که هرکدوم از اونها ارائه میدن چیه؟

نهادهایی که در بحث صادرات باید بشناسید؟

سازمان ها و ارگان های مختلفی هستن که خدماتی رو ارائه میدن. بعضی اوقات نیازه که از ارگانی مجوزی رو دریافت کنید. یا بعضی سازمان ها تسهیلاتی رو به صادرکنندگان ارائه میکنن که نیاز دارید از اونها اطلاع پیدا کرد.

برخی ارگان ها و سازمانهای دولتی یا خصوصی هم هستن که روند صادرات رو براتون تسهیل میکنن. شما اگه میخوایید صادرکننده خوبی باشید، باید شناخت خوبی از این سازمانها و خدماتی که ارائه میدن داشته باشید.

وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)

این وزارت خانه، اصلی ترین ارگان دولتی در بحث صادرات و تجارته.

وضع تعرفه ها، ساسیت های تجاری، تغییر فرآیند های صادراتی، وضع قوانین و مقررات صادراتی، ارائه آمار و اطلاعات تجاری و… اقداماتی هست که توسط این وزارتخانه انجام میشه. بنابراین صادرکننده و تاجر، باید همیشه تحولات پیرامون وزارت صمت رو پیگیری کنه. البته این رو هم باید درنظر بگیرید که وزارت صمت مجموعه ها و دفاتر مختلفی داره که بعضی از اونها مربوط به بحث تجارت و صادراته و برخی دیگه هم به حوزه های صنایع و معادن مرتبطه.

از جمله واحد های این وزارتخانه که به بحث صادرات مربوط میشن واحد های زیر هستن:

دفتر مقررات صادرات و واردات:

همونطور که از اسم این واحد پیداست، بیشتر فعالیتش تو زمینه حقوقی و تنظیم مقررات تجاری ست. پس قطعا تاثیر زیادی روی بحث صادرات داره. از مهمترین اقداماتی که این دفتر به عهده داره میشه موارد زیر رو گفت:

. بررسی درخواست صدور کارت بازرگانی، ابطال، تعلیق، نظارت، تمدید و مقررات گذاری در خصوص آن

. نظارت و ساماندهی فعالیت بازارچه های مرزی و فعالیت های تجاری در مرز

. تدوین آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و قوانین صادراتی در زمینه‌های مختلف و ابلاغ آنها به سایر ارگان‌ها و فعالان حوزه صادرات

. نظارت بر حسن اجرای قوانین تجاری، صادراتی، همچنین پیشنهاد و اصلاح قوانین 

این مجموعه خودش از واحدها و زیرمجموعه های دیگه ای تشکیل شده که از جمله اونها میشه به گروه ثبت سفارش، تنظیم مقررات، مرزنشین ها و بازارجه های مرزی، کمیسیون ماده یک و گروه کارت بازرگانی اشاره کرد.

سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها

این سازمان ها مرکز اصلی وزارتخانه صمت در استانها هستن. بیشتر تجار و بازرگان ها باید با این سازمان در تعامل باشن. چرا که عامل اجرایی وزارت صمت توی استان ها همین سازمان های استانی هستن.

اکثر کارهای مربوط به صادرات با استفاده از این سازمانهای استانی انجام میشه و معمولا خیلی به ندرت نیاز پیدا میشه که به وزارت صمت واقع در تهران مراجعه کنید.

همینطور میتونید از این سازمانها برای دریافت مشاوره های تخصصی در مورد صادرات هم استفاده کنید.

مرکز آموزش های بازرگانی

این مرکز یکی از واحدهای مرکز مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وابسته به وزارت صمت به شمار میره. کار اصلی این مرکز، آموزش های بازرگانی، آموزش های تخصصی تجارت و بازرگانیه. اگر شما هم به مباحث تجارت و صادرات علاقه دارید، میتونید توی دوره های این مرکز شرکت کنید. مدرس های این دوره ها هم معمولا تجار و بازرگان های خبره در حوزه های مختلف هستن. شرکت توی این دوره ها و این مرکز میتونه دایره ی ارتباطات و شبکه سازی شمارو بسیار قدرتمند بکنه و از این نظر خیلی مفیده.

سازمان توسعه تجارت

سازمان توسعه تجارت هرچند به نوعی زیرمجموعه وزارت صمت بشمار میره اما تا حد زیادی مستقل کار کرده و توی بحث صادرات یکی از مهم ترین ارگان ها بشمار میره.

معاونت بازارهای صادراتی از معاونت های مهم این سازمانه که سه دفتر توی آسیا و اقیانوسیه، کشورهای عربی و آفریقایی، آمریکا و اروپا داره. این دفترها به صادرکننده ها کمک میکنه تا بهتر و آسون تر بتونن روند صادرات رو انجام بدن.

یکی دیگه از معاونت های این سازمان، معاونت توسعه صادرات کالا و خدماته که ای معاونت هم خودش به سه بخش تقسیم بندی میشه. دفتر توصه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی، دفتر توسعه صادرات محصولات معدنی و صنعتی و دفتر توسعه صادرات محصولات دانش بنیان.

صادر کننده ها میتونن از طریق ارتباط گرفتن با این واحد ها میتونن مشاوره و راهنمایی های تخصصی ای رو دریافت کنن.

همینطور این سازمان معمولا هرماه نشست ها و سمینار ها و همایش هایی رو درمورد صادرات محصولات مختلف به کشورهای مختلف برگزار میکنه که تجار و بازرگانان میتونن ازشون استفاده کنن.

ازطرفی این سازمان توی خیلی از کشورها دفترهایی رو بازگشایی کرده که به صادرکننده ها درمورد شناخت اون کشور و بازاریابی صادراتی کمک میکنن.

اما مهمترین وظایف این سازمان:

. خدمات مشاوره ای، بازاریابی صادراتی و آموزش صادرات به صادرکنندگان و تجار

. اطلاع رسانی های مختلف تجاری داخل و خارج کشور به تجار و صادرکنندگان

. آشنایی تجار و شرکت های ایرانی با روش های نوین صادرات و تجارت بین الملل

. اعزام تجار و صادرکنندگان در قالب هیئت های تجاری به کشورهای مختلف

. کمک به شرکت ها و تجار برای حضور در نمایشگاههای داخلی و بین المللی

. کمک به صادرکنندگان در زمینه های بانکی، بیمه ای حمل و نقل

. برگزاری سمینارهای آموزشی برای تجار

. انجام کلیه امور اجرایی در خصوص تایید، صدور یا تمدید کارت بازرگانی

. کمک به صادرکنندگان برای ارتباط با تجار و واردکنندگان خارجی

. ایجاد دفاتر سازمان در سایر کشور ها، اعزام رایزن های بازرگانی برای کمک به تجار

گمرک جمهوری اسلامی ایران

گمرک یکی از ارگان های اصلی هستش که تجار و صادرکننده ها حین فرآیند صادرات با اون سروکار دارن. پس باید قوانین و مقررات گمرکی درخصوص فرآیند های عملیاتی و اجرایی اون اطلاعات و شناخت کافی داشته باشن.

چون ترخیص کالا و امور گمرکی یکی از اصلی ترین مباحث در تجارت هر کشوری محسوب میشه.

برخلاف سازمان های دیگه که کارشون کمک به صادرکننده هاست، این سازمان تمرکزش روی فرآیند ها و رویه های ترخیص کالا و این دست موارد هست.

اگه بخوایم بطور مختصر مهمترین وظایف گمرک رو بگیم میشه موارد زیر:

. اعمال کردن سیاست های دولت در بحث صادرات و واردات

. ایجاد تمهیدات مورد نیاز جهت تشویق و تسهیل صادرات

. جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های تجاری از میزان صادرات و واردات

. کنترل و نظارت بر عبور و مرور کالا به خارج از کشور

اتاق های بازرگانی

اتاق های بازرگانی جزو سازمان های اقتصادی غیر دولتی هستن که نقش خیلی مهمی توی بحث تجارت و صادرات دارن. اتاق بازرگانی ایران که دفتر اصلیش توی تهرانه، توی اکثر استان ها هم دفاتر استانی داره.

درواقع میشه گفت اتاق های بازرگانی هر استان اصلی ترین تشکل اقتصادی غیر دولتی بشمار میرن و به این خاطر اهمیت داره که بازرگانان و تولیدکنندگان مهم هر استان معمولا بصورت مختلف عضو این اتاق ها هستن.

ارتباط گرفتن با این افراد و شبکه سازی باهاشون کمک زیادی به تجار تازه کار میکنه.

شما میتونین با ثبت نام و پرداخت حق عضویت، خدمات مختلفی رو از این اتاق ها بگیرین.

از جمله خدماتی که اتاق های بازرگانی و عضویت در اونها به بازرگان ها و صادرکننده ها ارائه میدن:

. صدور کارت عضویت افراد در راستای صدور کارت بازرگانی تجار

. ایجاد اتحادیه ها، سندیکاها و تشکل های مشترک بین تجار

. شناسایی بازارهای صادراتی و کمک به بازاریابی صادراتی

. کارگاه ها، همایش ها و دوره های آموزشی در زمینه صادرات

. ارائه مشاوره های تخصصی در زمینه صادرات کالا و خدمات

. اتاق های بازرگانی مشترک با سایر کشور ها و ارتباط با کشور های مختلف

معاونت اقتصادی و دیپلماسی وزارت امور خارجه و سفارت خانه ها

طبیعیه که وزارت امور خارجه نقش محوری و کلیدی در زمینه تجارت و صادرات نداره. اما همیشه یکی از نهادهایی بوده که خدماتی رو به صادرکننده ها ارائه داده تا تجار و بازرگان ها بتونن بازارهای صادراتی رو فتح کنن.

توی چند سال اخیر، معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، رایزن های بازرگانی خودش رو به کشورهایی که مراودات تجاری زیادی با ایران دارن اعزام کرده تا نقش پررنگ تری توی زمینه ی صادرات و کمک به تجار داشته باشه.