منوی دسته بندی

سبد خرید شما خالی است.

قوانین صادرات و واردات که حتما باید بدونید

اولین و مهم ترین چیزی که به عنوان یه بازرگان باید بدونید، قانون مقررات صادرات و واردات هستش. تمام بازرگان ها و کسانی که میخوان توی این حوزه فعالیت کنن، باید با این مقررات آشنایی کامل داشته باشن.

به دو دلیل:

دلیل اول بخاطر اهمیت قوانین و رویه های تجاری و بازرگانی و دلیل دوم بخاطر تغییرات مدوامی که این قوانین در سطح اجرایی و عملیاتی دارن.

مخصوصا توی یکی دوسال اخیر که نوسان قیمت ارز و تصمیمات عجیب و لحظه ای، به این تغییرات پی در پی دامن زده.

اما مهمترین قوانین صادرات کالا که باید باهاش آشنایی داشته باشین:

قانون مقررات صادرات و واردات

مهمترین قانون توی مبحث تجارت و صادرات همین قانون هستش. این قانون توی 48 ماده قانونی، 45 تبصره و 14 بند تدوین شده که برمیگرده به سال 1366.

آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات

هرقانونی که به تصویب مجلس میرسه، بعدش آیین نامه اجراییش هم به تصویب میرسه که نشون میده باید چجوری اجرا بشه. قانون مقررات صادرا و واردات هم یک آیین نامه اجرایی داره که شما باید به اون هم تسلط داشته باشین. این آیین نامه سال 1373 تدوین و تصویب شده که 46 ماده قانونی داره و نکته های خیلی ارزشمندی در مورد صادرات کالا داره. پس ازش غافل نشین.

قوانین امور گمرکی

این قانون سال 1390 به تصویب مجلس رسید و 156 ماده قانونی داره. توی این قانون به مهمترین نکات عملیاتی درباره امور گمرکی و ترخیص کالا اشاره شده.

پس اگر میخواید تو زمینه تجارت و بازرگانی و صادرات فعالیت کنید، حتما به این قوانین مسلط باشید.

از جمله فصل های مختلف این قانون، میشه به مواردی مثل تخلفات و قاچاق، انبارها و سردخانه های گمرک، وظایف سازمان گمرک، هزینه های انجام خدمات گمرکی، تشریفات گمرکی و فرآیند های گمرکی اشاره کرد.

آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی

این آیین نامه در راستای قانون امور گمرکی سال 1393 تصویب شده و نکته ها و جزئیات دقیق تری در این زمینه داره.

دارای 13 بخش مختلفه که مهمترین بخش هاش، تعیین ارزش و قواعد مبدا، تشریفات قبل از اظهار نگهداری کالا در گمرک، کالاهای متروک، معافیت ها و ممنوعیت های گمرکی، اختلاف گمرکی هستن.

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آیین نامه آن

با دونستن این قانون و آیین نامه، انواع تخلفات تجاری رو میشناسید و از مشکلات و دعاوی تجاری احتمالی دوری میکنید. این قانون در 10 فصل و 77 ماده قانونی تنظیم شده و درمورد تخلفات تجاری و قاچاق کالا و ارز توضیح داده.

این قانون سال 1392دتصویب شده و بعد از دوسال هم با اضافه شدن اصلاحاتی بهش، بروزرسانی شده.

این قانون هم آیین نامه ای داره که جزییات و نکات بیشتری توش ذکر شده که خوندنش مهمه.

قوانین و تعرفه های گمرکی

میشه گفت تعرفه های گمرکی یکی از اصلی ترین و مهمترین چیزهاییه که هر تاجر و بازرگان و صادرکننده ای باید بدونه.

داخل کشور معمولا اوایل فروردین هر سال، جدول تعرفه های گمرکی همون سال اعلام میشه که تعرفه کالاها و محصولات مختلف توش ذکر شده.

اما این جدول بیشتر برای واردکنندگان مهمه. صادرکنندگان میتونن با یک سرچ ساده جدول هر کشوری رو میتونین پیدا کنین و نرخ تعرفه هارو دربیارین.

بعضی از کشورها بخاطر حمایت از کالاهای داخلیشون تعرفه های متفاوتی برای بعضی کالاها در نظر میگیرن.

کنوانسیون ها و قرارداد های بین المللی حمل و نقل کالا

حمل و نقل کالا یکی از مهمترین بخش های صادرات هستش که باید در این خصوص قوانینش رو بدونین. شما میتونید از طریق زمینی، هوایی، آبی یا ریلی کالاهای مورد نظرتون رو انتقال بدین.

در مورد راه های هوایی، دو کنوانسیون ورشو و شیکاگو از جمله مهمترین قراردادهای بین المللی هستن که باید بهشون توجه کنین.

در حمل و نقل دریایی هم برخی قراردادها مثل کنوانسیون بروکسل، هامبورگ و لاهه وجود داره که بازرگان ها نباید بهشون بی توجه باشن.

کنوانسیون یا عهدنامه کارنه هم یکی از مهم ترین قرارداد های بین المللی در زمینه حمل و نقل جاده ای و زمینی ست.

علاوه بر این کنوانسیون ها باید به مقررات داخلی برخی کشور ها هم دقت داشته باشید.

قوانین پولی و بانکی کشور

قعطا کار بازرگانی با امور بانکی و مالی درهم تنیدگی زیادی داره. توی کشور ما، این مساله با بحث تحریم ها هم گره خورده و اهمیتش برای تجارت بیشتر شده. قوانین پولی و بانکی کشور از مهم ترین قوانین مرتبط با مبادلات مالی و بانکی هست که نیازه شما به عنوان یک تاجر وبازرگان آشنایی کامل باهاش داشته باشین.

این قانون سال 1351 به تصویب رسیده و تا الان چندین بار بازبینی شده. در 45 ماده و 4 فصل هم تنظیم شده. این قانون هم یک آیین نامه اجاریی داره که مطالعه و اطلاع از اون خالی از لطف نیست و میتونه خیلی به دردتون بخوره.

قانون داوری تجاری بین‌المللی

این قانون یکی از قوانین داخلی مرجع برای داوری احتلافات بین المللی ست که در سال 1376 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و 49 ماده قانونی داره و یکی از منابع اصلی برای حل اختلاف های تجاری بین طرف های مختلف محسوب میشه.

 

ما سعی کردیم تا اینجا قوانین و مباحث مهم صادرات و تجارت رو براتون مطرح کنیم. شما میتونین برای رفع ابهام یا سوالاتی که دارین با شماره هایی که پایین سایت توی قسمت تماس با ما براتون درج کردیم، باهامون تماس بگیرین و برای صادرات کالا مشاوره بگیرین.