منوی دسته بندی

سبد خرید شما خالی است.

قیمت زعفران و عوامل تاثیر‌گذار بر آن

حتما شما هم براتون سوال شده که چرا قیمت های متفاوتی برای زعفران به گوشِتون میخوره.

مگه چند نوع زعفران داریم؟ و چرا قیمت های فروشگاه ها و برند های مختلف باهم فرق میکنه؟

حتی بعضی اوقات، از یک نوع زعفران هم دو قیمت متفاوت میبینید.

ما اینجا سعی کردیم بطور ساده و واضح، دلایل تفاوت قیمت زعفران رو براتون توضیح بدیم. البته در بعضی موارد یک نوع زعفران دقیقا با یک مشخصات با دوقیمت متفاوت به فروش میرسه که اون دیگه به انصاف فروشنده برمیگرده  🙂

بریم سر اصل موضوع…

همونطور که میدونید، مهمترین عاملی که در همه جای دنیا بر روی قیمتِ یک محصول تاثیر میگذاره، عرضه و تقاضاست.

تکلیف تقاضا که مشخصه و به مشتری ها برمیگرده.

اما چیزی که مربوط به ما و دیگر فروشنده ها، تامین کننده ها و همینطور کشاورزها میشه، مبحث عرضه ی زعفرانه.

اما چه عواملی بر عرضه ی زعفران تاثیر میگذاره؟

بریم با هم دیگه مرور کنیم.

عوامل موثر بر عرضه ی زعفران

شرایط جوّی:

همونطور که اساس اقتصاد امروزی، عرضه و تقضاست، درمورد زعفران، قسمت عرضه، وابستگی بسیاری به شرایط جوی داره.

از جایی که پیاز زعفران به سرما حساس ـه، برودت هوا، یخ زدگی و سرمازدگی باعث صدمه دیدن پیاز زعفران میشه، درنتیجه میزان عرضه کاهش پیدا میکنه و در نتیجه قمیتش توی بازار افزایش خواهد داشت.

یعنی مقدار برداشت زعفران توی فصلش، میتونه روی قیمت زعفران تا سال آینده تاثیر زیادی داشته باشه.

از طرفی با وجود اینکه زعفران به آب کمی نیاز داره، اما بعضی مواقع خشکسالی هم باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت میشه.

قیمت زمین و دسترسی زمین به آب:

زعفران کلا دو بار در سال نیاز به آب دهی داره. یک بار اوایل آبان ماه (قبل از محصول دادن) و یک بار هم اوایل آذرماه (پایان محصول دادن).

بعد از این بازه زمانی، تا فصل بهار، آب برف و باران برای زمین زعفران کافیه.

همینطور، قیمت زمینی که زعفران درش کشت میشه هم روی قیمت زعفران تاثیر میگذاره.

 

نهاده های کشاورزی:

قیمت نهاده های کشاورزی مثل انواع کودهای شمیایی و حیوانی، ماشین آلات و نیروی انسانی هم بر عرضه ی زعفران تاثیرگذاره. همینطور بخاطر اینکه اکثر مراحل کاشت، داشت و برداشت ، و حتی مرحله ی خشک کردن زعفران همچنان بصورت سنتی انجام میشه، ممکنه در این بین مشکلاتی پیش بیاد که روی عرضه تاثیر میگذاره.

 

قوانین و مقررات بازار:

سیاست همیشه و همه جا روی همه چیز تاثیر گذار بوده و هست. در مورد اقتصاد و زعفران هم این موضوع مستثنا نیست و قطعا یک سری سیاست های گمرکی و صادراتی، و حتی مالیات ها هم روی بازار زعفران تاثیر گذاره.

 

میزان عرضه کشورهای رقیب در صنعت زعفران:

درسته که ایران توی صنعت زعفران، تولید و صادارتش، ید طولانی و سابقه ی درخشانی داره و درحال حاظر هم حرف اول رو میزنه، اما سود زیاد زعفران، کشورهای دیگه رو هم وسوسه میکنه و همین باعث شده که سرمایه گذاری کلانی رو برای افزایش سهمشون توی بازار جهانی انجام بدن. که این کار قطعا جایگاه ایران رو توی بازارهای جهانی به چالش میکشه.

موارد بالا عواملی بود که بر عرضه ی زعفران و درنتیجه روی قیمتش تاثیرگذار بود.

اما عوامل دیگه ای هم هست که روی قیمت زعفران تاثیرگذاره که دیگه مربوط به عرضه نیست و بیشتر به کیفیت زعفران مورد نظرمون برمیگرده.

بریم این عوامل رو هم یه مروری بکنیم.

نوع زعفران و خانواده ی آن

زعفران خانواده ی وسیعی داره.

از دسته گرفته تا نگین، از پوشال تا سرگل. همینطور گرده ی زعفران.

گرده ی زعفران طبیعتا پایین ترین قیمت رو داره. بعد از اون به ترتیب از قیمت پایین به قیمت بالا میشه خانواده ی دسته، پوشال، سرگل، نگین و سوپرنگین.

همونطور که توی عکس بالا مشخصه، زعفران دسته، همه ی ریشه ی زعفران رو شامل میشه. اعم از قسمت سفید (خامه)، زرد و قرمز.

این ریشه های زعفران همون اول به دست کشاورز ها که باز میشه کنار هم قرار میگیره و یک دسته رو شکل میده. معمولا هم یه نخ دورش پیچیده و سفت میشه. که اصطلاحا بهش میگن (دسته دخترپیچ).

اما بقیه ی خانوده ی زعفران ها، از دل دسته ها خارج میشن. یعنی توی خانواده پوشال، قسمت سفید جدا میشه و زرد و قرمز باقی میمونه. توی زعفران سرگل و نگین با تفاوتی کوچیک، قسمت زرد هم حذف میشه و فقط قسمت قرمز باقی میمونه.

باز هرکدوم از انواع سرگل و نگین خودشون دسته بندی های مختلفی دارن که توی قیمتشون تاثیر میگذاره.

مثلا خانواده سرگل شامل انواع سرگل معمولی، سرگل ممتاز، سرگل صادراتی و سرگل سوپرصادراتی میشه. که به ترتیب قیمت هاشون متفاوته. ممکنه شما توی یک مثقال تفاوت زیادی متوجه نشین. اما در عمل و در باطن تفاوت های ریزی دارن. مثلا توشون ریشه ی شکسته کمتر داره. زعفران نرمه شده کمتر داره. و اینها توی قیمت زعفران تاثیر بسزایی داره.

خانواده ی نگین هم شامل نگین عرف، شبه نگین، سوپرنگین و سوپرنگین اتویی میشه. سوپرنگین اتویی بالاترین کیفیت و قیمت زعفران رو داره که اول فصل به صورت سنتی یا با دستگاه پرس، خشک و اتو میشه و ظاهر خیلی خیلی خیلی زیبا و جذابی به خودش میگیره. به قول معروف با لب و دهن بازی میکنه 🙂

اگه میخوایین کسی رو سورپرایز کنین یا خیلی براش ارزش قائلین، این گزینه بهترین گزینه ی روی میزه.

کِروسین (قدرت رنگ دهی)

همه مون زعفرون رو استفاده میکنیم بخاطر عطر و ازهمه مهمتر رنگش.

هرقدر قدرت رنگ دهی زعفران بیشتر باشه طبیعتا اون زعفران مرغوب تر و با کیفیت تره.

کروسین رابطه ی مستقیمی با نوع زعفران که بالاتر براتون گفتیم داره. یعنی میشه گفت خانواده های زعفران که بالا توضیح دادیم علاوه بر اینکه براساس ظاهر دسته بندی کردم، از نظر کروسین هم دسته بندی شدن.

حالا ممکنه توی یک خانواده وقتی زعفرانی رو میفرستیم آزمایشگاه، دو عضو اون خانواده کروسین های متفاوتی داشته باشن که همین موضوع باعث میشه قیمت های متفاوتی داشته باشن.

پس صرفا از روی ظاهر یا عطر زعفران نمیشه گفت که دو نمونه زعفران مثل هم هستن پس باید قیمت یکسانی داشته باشن.

اما یادمون نره ممکنه دو نمونه زعفران با ظاهر و کروسین یکسان داشته باشیم که قیمت های متفاوتی داشته باشن، که همونطور که اول این مقاله اشاره کردیم، اون برمیگرده به انصاف فروشنده.

فاصله ی جغرافیایی از خواستگاه محصول

هر محصولی که به دست شما میرسه برای اینکه بتونه مسافت زیادی رو طی کنه و آسیب نبینه، نیازمند بسته بندی مقاوم و باکیفیت‌ـه. همینطور هرچقدر که از خواستگاه تولید اون محصول فاصله ی بیشتری داشته باشین، هزینه ی حمل و نقل محصول برای رسیدن به دست شما، بیشتر خواهد بود.

پس طبیعیه که هرچقدر از محل تولید یک محصولی دور باشید، هزینه ی بیشتری برای اون محصول بپردازید.

چون هزینه های نگهداری و حمل و نقل محصول بیشتر میشه. همینطور سازمان یا شخصی که وقتش رو گذاشته تا اون محصول رو تهیه کنه و به دست شما برسونه هم سهمی داره که اون رو روی قیمت محصول اضافه میکنه.

اما توی این دوره زمونه که همه چی اینترنتی و آنلاین شده، شما میتونین محصول رو مستقیم از سایت تولید کننده و از سرچشمه خریداری کنین.

درسته که شبکه های اجتماعی کمک زیادی به این پروسه کردن، اما بیاین بی تعارف بگیم که اعتماد کردن به شخصی پشت گوشی که مطمئن نیستین آیا قابل اطمینان هست یا نه، کار نسبتا سختیه.

سایت قائنات پخش یکی از معدود سایت هایی هست که توی خواستگاه زعفران ایران و جهان یعنی شهر قائن قرار داره. جایی که بهترین و باکیفیت ترین زعفران دنیا رو داره. و شما میتونین بطور مستقیم بدون پرداخت هزینه به دلال، از خود قائن خرید کنین.

همینطور چون برای سایت هزینه میشه، میتونین خاطر جمع باشین که صرفا یه شبکه ی مجازی بدون پشتوانه نیست. ازطرفی چون همه ی سایت هایی که درگاه پرداخت دارن نیازمند نماد الکترونیکی هستن، این نماد نشانه ی سالم بودن و قابل اطمینان بودن سایته.

از این جهت میتونین به سایت ها اعتماد کنین، اما به اکانت های شبکه های اجتماعی که همه مدعی فروش زعفران قائنات هستن، نه.